Hızlı Test Kitleri Alldiatech

Corona virüsü; kedilerde sindirim sistemine yerleşen Coronaviridae ailesine bağlı bir virüstür. Kedilerin büyük gruplar halinde bir arada tutulduğu ortamlarda çok yaygındır.

Yapılan araştırmalara göre; evde beslenen kedilerin %25-40’ı Feline Corona Virüs (FCoV) ile enfekte iken, birden fazla kedinin bir arada tutulduğu ortamlarda kedilerin %80-90’ının FCoV pozitif olduğu görülmüştür.

Virüs esas olarak bağırsaklara yerleşip burada bölünerek çoğalır ve dışkı ile dışarıya atılır. Dış ortama atılan virüs birkaç hafta canlı kalabilirken, dezenfektanlara karşı çok dayanıksızdır. Enfeksiyon, virüsün kedi tarafından ağız yoluyla (yalama ile) alınması ile oluşur.

Corona Tedavisi?

FIP’in klinik belirtileri oluştuktan sonra tedavisi maalesef mümkün değildir ve hastalık ölümcüldür. Destekleyici tedaviler (örneğin antienflamatuvar ilaçlar) bazı belirtileri bastırıp ömrü uzatsa da, hayat kalitesinin arttırılması sadece belli bir süre için sağlanabilir. Bazı durumlarda ötenazi kararı daha fazla acı çekmeyi engellemek için verilebilir.

Bazı yayınlarda (recombinat feline interferon omega) tedavilerinin yararı olduğu belirtilmiş olsa da, gerçek anlamda kanıtlanmış bir tedavi başarısı maalesef şu an için yoktur.

Corona Virusü?

IP çok değişik klinik belirtilere yol açar ve maalesef bu belirtiler FIP için yeteri kadar spesifik değildir. Bu yüzden de teşhis sadece klinik belirtilere göre konulamaz.

FIP’in erken belirtileri genellikle çok belirgin değildir. Dalgalanan ateş, halsizlik ve iştahsızlık sıkça görülür.

Bu belirtilerden bir süre sonra; günler haftalar veya aylar sonra, diğer belirtiler genellikle şekillenir.

Corona Test Kiti?

ImmunoComb Feline Coronavirus Test kiti, kedi
serumunda Feline Coronavirusuna (FcoV) karşı oluşan
IgG antikor seviyesinin değerlendirilmesi için
tasarlanmıştır.
Feline Infectious Peritonit (FIP) olan kediler tipik olarak
FCoV’a karşı yüksek düzeyde antikora sahiptirler. Bu
nedenle, Negatif bir sonuç, FIP tanısının
kaldırılmasında yardımcı olur.

HEMEN OKUYUN:  Kedi ve Köpekte İshale Yol Açan, Önemli Bir Parazit “GİARDİA” (2023)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir