Hızlı Test Kitleri Alldiatech

FIV (Kedi Aidsi) Nedir?

fiv-kedi-aidsi

Kedi Aids’i (FIV) Nedir?

FIV (Feline immunodeficiency virus). Retrovirus grubundan lentivirusun meydana getirdiği bir hastalıktır. Kesin tedavisi olmayan, viral ve ölümcül bir hastalıktır. Kedilerin bağışıklık sistemlerine saldırıp, immun sistemin zayıflamasına yol açar. Savunma sistemi zayıflayınca da sekunder enfeksiyona karşı savunmasız hale getirir. İkincil basit bir enfeksiyon bile, hayatını kaybetmesine yol açabilir. 

FIV İnsana Geçer mi?

İnsanlardaki AIDS hastalığının etkeni olan HIV (human immunodeficiency virus) virüsü ile aynı gruptan olsa da, hatta bu virüsle bir çok yönden benzerlik taşısa da, FIV sadece kedilerde AIDS’e neden olur; yani insanlarda hastalık yapma olasılığı yoktur.

Bulaşma Yolları:

-En çok görülen sebep, enfekte kedinin neden olduğu derin ısırık ve tırmalamalardır.

-Enfekte annenin doğum kanalında yavrusuna bulaştırması.

-Az görülsede yavruya süt ilede bulaşma görülebilir.

-Spermde bile virüsun saptandığı vakalara rastlanmıştır.

 Virus tüm vücut sıvılarıyla (salya, süt, idrar, dışkı  vs) saçılır. Bulaşmanın gerçekleşmesi için etkenin kan dolaşım sistemine girmesi gerekir. Yani sütte virus bulunsa bile sindirim sisteminde bir hasar yoksa bulaşma görülmez.

Erkek kedilerde hastalığın görülme oranı dişilere oranla 2 kat fazladır.

Belirtiler Nelerdir?

Ateş,halsizlik ve zayıflama gibi belirtiler ön plandadır. Beyin etkilendiği zaman histeri nöbetleri ya da körlük gibi sinir sisteminde işlevsel bozukluklara rastlanır. Bazen lenf bezleri büyür. 

stomatitis

Virüs vücuda alındığı zaman T-Lenfosit denilen ve vücutta bağışıklıkta görev alan hüc

relerde çoğalmaya başlar.

Bağışıklık mekanizmasının zayıflamasını takiben, Stomatitis, gingivitis, iştahsızlık, ağırlık kaybı, kusma ve ishal, lenf nodüllerinin şişmesi gibi non spesifik semptomlar görülür.

Hemogramda anemi, nötropeni, lenfopeni(bazen lenfositoz), trombositopeni ve monositoz görülür.

Kedi Aids’i Nasıl Bir Seyir Gösterir?

Virüs, vücuda alındıktan sonra çoğalmaya başlar ve yaklaşık 3 hafta sonra ilk belirtiler görülmeye başlar. Bu belirtiler birkaç hafta devam eder. Bazı kedilerde hiçbir belirti görülmeyebilir. Kediler bu virüsle yıllarca semptom göstermeden yaşayabilirler. Daha sonra belirtiler kaybolur ve yıllar süren sessiz bir dönem başlar. Bu dönemde dolaşımdaki virüs seviyesi düşüktür. Fakat, virüs dokularda üremeye ve çevreye bulaşmaya devam eder. Virüsün asıl bulaşma kaynağı da bu asemptomatik kedilerdir. Son evrede  bağışıklık zayıflar ve normalde ciddiye alınamayacak enfeksiyonlar bile kediyi öldürebilecek hale dönüşür. Enfekte kedilerin ortalama yaşam ömürleri beş yıldır.

HEMEN OKUYUN:  Corona Nedir?

Tedavisi Nedir?

Kesin bir tedavisi yoktur. Enfekte kedi ömrü boyunca bunla yaşar. Tedavi sekunder enfeksiyonlara yönelik yapılmaktadır. İnterferonlar kullanılabilir ama başarı tam değildir hiçbir zaman.

Kedi Aids’i Tanısı Nasıl Yapılır ?

ELİSA, IFA ve hızlı test kitleriyle tanı konulabilir. Eğer kedi virüse yeni maruz kalmış ve immun yanıt yeteri kadar oluşmamışsa, antikorlar saptanamayabilir. Test sonucu negatif çıkabilir. Enfekte anne kedinin antikorları,  emzirdiği yavrusuna da geçeceğinden, 6 aydan küçük yavruların test sonuçları pozitif çıkabilir.  Bu kedilerden bir kısmı ilerde gerçekten enfekte olabilirler. Bunun kesin doğru tanısını koyabilmek için 60 gün arayla 6 aydan büyük hale gelene kadar testler tekrarlanmalıdır.

Bulaşmadan sonra 8-12 hafta geçmemiş vakalarda, yeterli immun yanıt gelişmediği için, hatalı negatif sonuçlar çıkabilir. Şüpheli vakalarda testler 60 gün sonra tekrarlanmalıdır.

FIV’den Korunma

Maalesef, en makul korunma yöntemi, enfekte hayvanlardan uzak durulmasıdır. Bir dönem çıkan aşısı, en fazla %50-60 seviyelerinde koruma sağladığı için, artık uygulamadan kalkmıştır. %50 – 60 çok düşük bir koruma oranıdır. Ama aşılanmış kedi dahi olsa gerekli önlemler alınmalıdır. Aşısız, fiv şüpheli, hasta ve sokak kedileri ile temas kurulmamalıdır.

Hasta olan kedimden, diğer kedilerime virus bulaşır mı ?

Teorik olarak, birbirleriyle sert kavgalar etmiyorlarsa, aynı kaptan yemek yemeleri su içmeleri, birlikte uyumaları virüsü bulaştırmaz. Ama bugün kavga etmeyen yavrular, yarın kavga etmiyecek diye bir garanti kimse veremez. Ya da yarın ağzında kanamalı bir yara, bir enfeksiyon olmayacağına … Son tahlilde; yinede ayrı odalarda kalmaları tavsiye edilir.

Kedi Aids’i olan kedimin sağlıklı olması için neler yapabilirim ?

Temiz, hijyenik bir ortamda sağlıklı bir mamayla ve belli aralıklarla veteriner check up’ ından geçmeleri yararlı olacaktır. Diğer kedilerle teması kesilip pire parazit tedavileri aksatılmamalıdır.

HEMEN OKUYUN:  Herpes Nedir?

Enfekte Kediye Aşı yapılmalı mı?

Gerekli dozdan fazlasından kaçınılarak destekleyici aşılar yapılmaya devam edilmelidir. Ancak yapılan aşılar canlı aşı değil inaktiv aşı olmalıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir