Hızlı Test Kitleri Alldiatech

Kedi ve Köpekte İshale Yol Açan, Önemli Bir Parazit “GİARDİA” (2023)

kedi kopek psikolojisi 1170x780 1

Giardia sindirim sistemine yerleşen bir parazittir. Protozoonlar sınıfına bağlıdır.

İshalin sık rastlanılan sebeplerinden biri Giardia’ dır. İshalle beraber iştahsızlık ve halsizlik de yapar. Parazit tedavileri olmayan bir çok sokak hayvanı taşıyıcısıdır. Oral-fekal temas yoluyla alınan parazitler, enfeksiyona yol açar. İshale bağlı su kaybından dolayı vücut aşırı susuz kalır. Hastalık ileri durumlarda ölüme bile yol açabilir. İshal durumlarında gecikmeden veteriner hekiminize başvurmanızda fayda var.

Tanısı kolay ve tedavisi olan bir hastalıktır.

Yapısı: Vücutta aktif yaşayan formu trofozoitlerdir. Trofozoitler iki taraflı simetrik yapı gösterirler. İki çekirdeği vardır. Sekiz adet kamçıları bulunur. Ancak iki kamçı doğrudan vücuttan çıkar.

Kistler ise aktif olmayan ama bulaştıktan sonra aktif hale geçip hastalık yapabilen formlarıdır. Kistler elipsoidaldir. Kistler klorlanmaya karşı dayanıklıdır.

Türleri: Giardia canis köpeklerde, Giardia cati ise kedilerde görülür.

Yaşam Çemberi: Türlerin büyük bir kısmı ince bağırsakta yaşar. Pinositozisle (Hücre yüzeyinde cep oluşturarak sıvı besinleri sitoplazmasına alması) bağırsak sıvısından beslenir. Eşeysiz (mitoz) olarak ikiye bölünerek çoğalır. İnce bağırsakların arka kısmına geldiklerinde kistlenmeye başlarlar. Bulaşma kistlerin ağız yoluyla alınmasıyla olur.

Patolojisi: Parazitler, bağırsak villuslarında veya kriptlerinde epitel hücrelerin fırçalı yüzeyine tutunurlar. Kripterde bulunan parazitler yapısı değişik mukus salgılayarak yangı oluşturur ve sekresyon faaliyetlerini bozar.

Villus epitellerine tutunanlar ise sayıca giderek artan parazitlerin zarar vermesiyle yangı şekillendirir. Özetle yangı, sekresyon ve absorbsiyon bozukluğuna yol açar.    ,

Klinik Belirtiler: Bir çok olay semptomsuz seyreder. Klinik bir tablo şekillenmişse başlıca belirtiler yangıya bağlı ishal ve absorbsiyon bozukluğuna bağlı yağlı dışkıdır.

Tanı: Dışkıdan yapılan frotiler giemsa yöntemiyle boyanarak parazitler aranabilir

Sağaltım: Mepacrine, metronidazol, tinidazol 2-7 gün uygulanır. Gerekirse 3-4 gün sonra tekrarlanır. Sıvı desteği de gerekli olabilir. Laktaz enzimi eksikliği nedeniyle hayvanlara süt verilmez.

HEMEN OKUYUN:  Leukemia Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir