Hızlı Test Kitleri Alldiatech

Kedilerde Gençlik Hastalığı Nedir?

6196163445d2a07ffcb006f9

Kedilerde DNA’lı bir virüsten kaynaklanan gençlik hastalığı, bulaşıcı bir rahatsızlıktır ve ölümcül olabilmektedir. Gençlik hastalığı bulaşıcı bir virüs temelli olduğundan arz ettiği tehlike de büyüktür. Bu virüs oda sıcaklığı gibi düşük ısılara ve kurumaya karşı direnç gösterebildiğinden, neredeyse yaklaşık 2 yıl canlılığını koruyabilmektedir. Pek çok kedinin yakalanabildiği gençlik hastalığı genellikle ağız yoluyla ve salgılarla bulaşırken, çok sık olmamakla birlikte dışkı ve idrarla da bulaşabilir. Kedinin vücuduna aldığı bu virüs, dostumuzun ağız ve gırtlağında bölünerek çoğalır ve bağışıklık sisteminin zayıf ya da güçlü olması durumuna göre etki gösterir.

Virüs kedimizin vücuduna girdikten hemen sonra etkinlik göstermeyebilir, 3-5 aylık bir süre geçtikten sonra hastalığın belirtileri, etkileri gözlenmeye başlar. Ancak hastalık akut olarak gelişmekte ve yaklaşık 12 saat için bazen ölümle sonuçlanabilmektedir. Özellikle de yavru kediler bu virüsü kaptıklarında zamanında müdahale edilemezse ölüm kaçınılmaz olmaktadır. Hastalığın belirti verdiği ilk bir hafta içinde, hayatını kaybetmeyen kedilerin tedavisi ve yaşama devam edebilmeleri mümkün olabilmektedir. Tüm bunlardan yola çıkılarak gençlik hastalığına yakalanan kedilerin yaklaşık % 70’inin bu hastalıktan ölebildiği göz önünde bulundurulmalı ve hastalığın belirtilerinden haberdar olup, evcil dostumuzdaki belirtileri sıkı takip etmeliyiz.

Kedilerde gençlik hastalığının belirtileri nelerdir?

Gençlik hastalığına yakalanan kedilerde en sık olarak izlenen belirtiler iştahsızlık, ateşin yükselmesi, kusma ve ishal olarak sıralanabilmektedir. Hastalığın akut olarak geliştiği ilk 24 saat içinde ölüm gerçekleşmediyse, bu belirtiler gözlenmektedir. Gençlik hastalığına yakalanan kedimiz yavruluk döneminde ise; bu belirtilere ek olarak gözün retina tabakasında tahribat olur, optik sinirler küçülür. Yavru kedinin gözünde iltihaplı bir akıntı ya da gözünün kapanması bir durumla karşılaşanların vakit kaybetmeden veteriner hekime başvurmaları gerekmektedir. Hatta gençlik hastalığına yakalanan kediler hastalığı atlatsalar bile kör olabilirler.

HEMEN OKUYUN:  Distemper Nedir?

Bunlara ek olarak kedinin yüzünde ve gözlerde sararma, burundan iltihaplı yeşilimsi akıntı da gençlik hastalığının işaretleri olarak düşünülür ve kesinlikle araştırılması gereken durumlardır. Kedilerde gençlik hastalığının yukarıda sayılan belirtileri çoğu zaman parazit kaynaklı hastalıklarla, zehirlenmelerle, bağırsak tıkanıklıkları ve iltihaplı ishal vakalarıyla karıştırılabilir. İşte bu sebeple belirtilerin hayvan sahibi ve veteriner hekim tarafından özenli bir şekilde gözlenip, tetkiklerin bu bağlamda yapılması önem arz etmektedir. Aksi halde kedi ölümleri kaçınılmazdır.

Kedilerde gençlik hastalığı nelere yol açar?

Virüs kaynaklı kedilerde gençlik hastalığının her şeyden önce ölüme sebep olduğunun altının çizilmesinde fayda vardır. Ölümle sonuçlanmayan vakalarda da körlük, hamile kedilerin erken doğum ya da anomaliye sahip yavru doğurması ihtimali yüksektir. Bununla birlikte gençlik hastası olan anne kedinin vücudu güçsüz kaldığından, doğum doğal yolla gerçekleşemez ve sezaryen doğum gerekebilmektedir. Ayrıca kedilerde gençlik hastalığı kanda pıhtılaşma sorunlarına sebep olabilir.

Kediler gençlik hastalığından nasıl korunabilir?

Evcil dostları, şu an literatürde bulunan pek çok hastalıklardan koruyabilmek mümkündür. Bunun için doğumdan itibaren ve özellikle de yavruluk dönemlerinde kesinlikle tüm aşıları ve klinik kontrolleri düzenli olarak yaptırılmalıdır. Ayrıca kedi ve köpeklerin günlük rutinin dışında gösterdikleri her hangi bir anormal davranış ya da tutumda mutlaka veteriner hekime başvurulmalıdır. Tüm bunların ışığında kedilerin gençlik hastalığından korunmasının temel yolunun da düzenli aşı ve klinik kontrollerden geçtiğinin altını çizmekte fayda vardır. Zira kedilerin sıklıkla yaşadıkları bu hastalık en çok bakımsız, kontrolsüz sokak kedilerinde görülmekte ve temas ya da etkileşim halinde olduklarında evcil kedilere de bulaşmaktadır.

Kedilerin hep birlikte barındıkları kedi otelleri, barınaklar, yuvalar, evcil hayvan satılan ya da bakılan tüm kurumlarda belli bir süre yaşayan kedilerde sıklıkla gençlik hastalığı görülür. Bu bakımdan evcil dostlarımızı bu alanlara bırakmadan, önce ve geri aldığımız anda yeniden aşı ve kontrol yaptırarak korunmak mümkün olacaktır. Tüm bunlara ek olarak virüs tabanlı diğer hastalıklarda olduğu gibi gençlik hastalığının seyrinde de kedimizin bağışıklık sisteminin güçlü olması önem taşımaktadır. Bu bakımdan beslenme alışkanlıkları da önem kazanmaktadır. Yeterli, dengeli, sağlıklı beslenen kedilerin bağışıklık sistemleri güçlü olacağından hem bu virüsten korunma olasılığı yüksek olacak, hem de virüsü aldığında da etkilenme düzeyi düşük, tedavi süresi kısa olacaktır.

HEMEN OKUYUN:  Kedilerde Fip Hastalığı (Feline İnfectious Peritonitis)

Kedileri gençlik hastalığından korumak amaçlı aşı takvimi

Gençlik hastalığından korumak istediğiniz kedilerinizin 6-8 hafta arasındaki dönemde birinci aşı, 10-12 haftalık dönemde ikinci aşı, 4 aylık olunca da üçüncü aşı uygulanmalıdır. Sonrasında ise kedi yaşadığı sürece her yıl tek doz aşı yaptırılarak gençlik hastalığına karşı koruma sağlanır. Ancak unutulmamalıdır ki kedi hamile, hasta ya da hastalık yayma şüphesi barındırıyorsa kesinlikle aşılanmamalıdır. Bu bakımdan öncelikle kedide bulunan ya da bulunması muhtemel parazitlerle mücadele edilmeli, ardından aşı uygulanmalıdır.

Kedilerde gençlik hastalığı nasıl tedavi edilir?

Gençlik hastalığı belirtilerinin gözlendiği kedilerde hastalığın tanısı; doku kültürlerinden virüs izole edilmesi, biyokimyasal ve serolojik testlerle konulabilmektedir. Ayrıca ishal varsa dışkı örnekleri mikroskopla incelenir, parvo virüs partikülleri aranır. Gençlik hastalığından dolayı ölmüş olan kedilerde de bağırsaktan alınan örnek incelenerek tanı konulur. Kedilerde gençlik hastalığına sebep olan bu DNA’lı virüs; iodin, kloroform, fenol alkol tarafından etkisiz hale getirilebilmektedir.

Gençlik hastalığında öncelikle ishali ve kusmayı ortadan kaldıracak diyet, konserve yaş mamalar ve ilaçlar uygulanmakta ve damar içi serum verilmektedir. Bununla birlikte antibiyotik ve vitamin kullanımı, kedinin bulunduğu ortamlarda hijyene normalden bir tık daha fazla özen gösterilmesi ve sağlıklı, dengeli beslenme bu tedavide kilit rol oynamaktadır. Bu arada akciğerde ikincil enfeksiyon riski göz ardı edilmemeli, vücut ısısı düşerse mutlaka yoğun bakım ve oksijen verme gibi uygulamalar kullanılmalıdır. Ayrıca veteriner kontrolleri ve aminoasit takviyeleri düzenli olarak yapıldığında başarılı bir şekilde tedavi edilmesi mümkün olabilmektedir. İmmün sistemi destekleyen ilaçlar da tedavide çok önemlidir.

Gençlik hastalığına yakalanan kedi ile aynı ortamda kalan başka kediler varsa, onlarda hastalık belirtileri görülmese bile, mutlaka müşahede altında tutulmalıdır. Bunlara da bağışıklık sistemini güçlendirecek ilaçlar verilmelidir. Risk grubundaki bu kedilere asla gençlik hastalığı aşısı yapılmamalı, koruyucu ve güçlendirici önlemler alınmalıdır. Gençlik hastalığı her ne kadar tedavi edilebilir bir rahatsızlık olsa da, tedavinin ardından geçen ilk bir buçuk ay içinde yeniden nüksetmesi mümkündür. Gençlik hastalığını atlatmasına rağmen kör olan kedilerin gözlerinde doku yırtılması meydana gelebildiğinden, göze cerrahi müdahale yapılması gerekir.

HEMEN OKUYUN:  Parvovirus Nedir?

Tüm bunlardan yola çıkılarak unutulmaması gereken şudur ki; gençlik hastalığı kedilerin yaşamlarını tehdit eden, ölümle sonuçlanması yüksek ihtimal dahilinde olan bir hastalıktır. Bununla birlikte eğer belirtiler zamanında fark edilir ve tedavi gerçekleşirse bile bu tedavi maliyeti oldukça yüksektir. Bu bakımdan kedi sahiplerinin yavruluktan itibaren kedilerin aşı ve kontrollerinin düzenli olarak yaptırılması, hem kedinin sağlığını koruyacak hem de sahibini maliyetli bir tedaviden kurtaracaktır. Gençlik hastalığı sadece sokak kedileri ya da arada bir de olsa sokakta dolaşan kediler için değil, tüm kediler için tehlike oluşturmaktadır. Kedilerini evde büyüten ve hiç dışarı çıkarmayan kişilerin de aşı yaptırmaları zorunludur. Zira hastalık virüs tabanlıdır ve bulaşıcıdır. Kedi sahibinin sokakta giysisine bulaşan bu virüsü eve getirmesiyle bile kedi, gençlik hastalığına yakalanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir