Hızlı Test Kitleri Alldiatech

Kedilerde Toxoplasma Nedir? (2023)

munchkin kedisi

Parazit kaynaklı bir rahatsızlık olan Toxoplasma, Toxoplasma Gondii isimli parazitin vücuda girişiyle meydana gelmektedir. Bazı hayvanlarda bulunan bu parazit, etlerin az pişirilerek ya da çiğ olarak tüketilmesi sonucu, insanlara bulaşmaktadır.

Bununla birlikte evinde ya da bahçede kedi besleyen kişilerin dışkı ile teması sonucunda da hastalığın bulaşabilmesi mümkün olmaktadır. Özellikle hamile olan kadınlar her hangi bir şekilde az pişmiş ya da çiğ et tükettiklerinde ya da enfekte kedi kakası ile temas ettiklerinde, Toxoplasma enfeksiyonu açısından tehlike ortaya çıkar. Zira bu parazit anne adayından bebeğe geçebilmektedir. Aslına bakılırsa pek çok kişi yaşamının bir döneminde bu parazitle karşılaşmıştır. Ancak kimi zaman hastadaki belirtiler diğer hastalıklarla karıştırılmakta, kimi zaman da her hangi bir belirti vermemektedir. Diğer pek çok enfeksiyonda olduğu gibi Toxoplasma enfeksiyonunda da bir kez bu rahatsızlığı geçirmiş kişi, bir daha aynı parazitle karşılaştığında bağışıklık kazanmış olmaktadır.

Toxoplasma enfeksiyonu belirtileri

Toxoplasma enfeksiyonu pek çok kişinin sessiz, sedasız, habersiz, belirtisiz geçirdiği bir hastalıktır. Hatta hamilelik döneminde bu rahatsızlığı yaşadığı halde her hangi bir şekilde şikayeti olmayan, bu sebeple de bebekte etkileri görülünce fark edilen bir hastalıktır. Ancak çok sık olmamakla birlikte, bu enfeksiyonun çok ağır geçirildiği vakalar da bulunmaktadır. Toxoplasmanın belirtileri olarak sayılabilecek işaretler ise; lenf bezlerinin şişmesi, döküntüler, gözdeki retina tabakasında, kalp kasında, beyin ve beyin kaslarında enfeksiyon olarak sıralanabilmektedir. Ayrıca kimi zaman ateş, boğaz enfeksiyonu ve baş ağrısı şikayetleri sebebiyle yapılan tetkikler de Toxsoplasma enfeksiyonunun varlığını gösterebilmektedir.

Toxoplasma enfeksiyonundan korunma

Toxoplasma enfeksiyonunun az pişmiş ya da hiç pişmemiş etlerin tüketilmesi ve bu paraziti taşıyan kedilerin dışkısı ile temas edilmesinden, meydana geldiği bilinmektedir. Bu bağlamda Toxoplasma enfeksiyonundan korunmak için öncelikle tüketilen etlerin yeterince pişmiş olduğundan emin olunması ve kedilerin dışkılarıyla temastan kaçınılması gerekmektedir. Özellikle çağımızda neredeyse her evde bulunan sosis, salam, sucuk gibi şarküteri ürünlerinin genel olarak sağlığa zararlı oldukları bilinir. Bir de bunların pişirilmeden tüketilmesi durumunda başta Toxoplasma enfeksiyonu olmak üzere pek çok hastalığa davetiye çıkarılır. Bu sebeple böyle ürünlerin seyrek aralıklarla ve pişmiş olarak tüketilmesi koruyucu bir yaklaşım olacaktır. Kedi besleyen kişilere de azami ölçüde hijyen kurallarına özen göstermeleri önerilir.

HEMEN OKUYUN:  Distemper Nedir?

Toxoplasma enfeksiyonu tanısı

Toxoplasma enfeksiyonundan şüphe edildiğinde genellikle kanda Toxoplasma antikorları aranır. Kan tahlili ile hem o dönemde geçirilmekte olan, hem de daha öncesinde geçirilmiş olan Toxoplasma enfeksiyonu görülebilmektedir.

Hamilelik döneminde Toxoplasma enfeksiyonu

Hamilelik döneminde anne adayının vücudu, metabolizması diğer zamanlardan çok daha hassastır. Bu sebeple normalde kolaylıkla tolere edilebilen faktörler, bu dönem içinde ciddi sorunlara neden olabilir. Ayrıca anne adayının geçirdiği rahatsızlıklar, vücuduna giren parazit, bakteri ve mikroplar bebeğin yaşamını da tehdit edebilir. İşte bu bağlamda Toxoplasma enfeksiyonu da gebelik döneminde bebeğin gözlerinde, beyninde ve başka organlarında hasara sebep olabilmekte, gelişme geriliği yaşanabilmekte ve hatta düşüğe neden olabilmektedir. Bunların yanında anne karnında bu parazitle tanışan bebekler doğduklarında sarılık, karaciğerinde ya da dalakta büyüme, havale, beyinde su toplanması da görülebilmektedir. Enfeksiyon geçirildiği sırada bebek ne kadar büyükse zarar görme olasılığı o kadar düşük, ancak parazitin bebeğe geçme olasılığı da o kadar yüksektir. Bu bakımdan bebek için en büyük risk ilk 3 aylık dönemdir. Bu dönemde bebeğe geçen Toxoplasma paraziti bebekte ciddi hasarlara yol açabilmekte ve bu hasarlar da kalıcı olabilmektedir.

Hamilelikte Toxoplasma enfeksiyonunun saptanması

Öncelikle tükettiği etlerin yeterince pişmiş olması ve kedilerle temas konularında şüpheleri olanların, gebelik öncesinde mutlaka kanda Toxoplasma antikorlarına baktırmaları önerilir. Hamilelik döneminde de bu testin yapılması faydalı olacaktır. Hamilelikte yapılan testte Toxoplasma enfeksiyonu saptanan kişinin bebeğinde mutlaka sorun olacağı gibi bir saptama yapmak mümkün değildir. Ancak çok yüksek olmamakla birlikte böyle bir ihtimalin de mevcut olduğu bilinir. Bu durumda enfeksiyonun bebeğe geçip geçmediği araştırılır. Bunun için kordosentez yoluyla alınan bebeğin kanında Toxoplasma antikorları aranır. Kanda bu antikorların saptanması bebeğin de Toxoplasma enfeksiyonu geçirdiğini gösterir. Eğer gebelik haftası ilerlemişse bebeğin ultrason muayenelerinde de olası anomaliler saptanabilir, enfeksiyon belirtileri gözlenebilir. Böyle vakalarda anne karnında tedavi uygulanamaz, doğumdan sonra detaylı bir araştırma yapılır. Elde edilen sonuçlara göre bir tedavi yöntemi belirlenir.

HEMEN OKUYUN:  Heartworm Nedir?

Hamilelik öncesinde Toxoplasma enfeksiyonu geçiren bayanlar, dogal olarak aşılanmış olurlar. Gebelik dönemlerinde bu hastalıkla ilgili kaygılanmalarına gerek kalmaz. Erkekler için de korkulacak ağır bir enfeksiyon değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir