Hızlı Test Kitleri Alldiatech

KÖPEKLERİN GENÇLİK HASTALIĞI (CANİNE DİSTEMPER) Nedir?

kopeklerde-genclik-hastaligi

Distemper (Köpek Gençlik Hastalığı) Nedir?

Distemper;  tedavisi çok zor olan, çok yüksek bir oranda ölümcül bir hastalıktır. Hastalığın etkeni Canine Distemper virüs olarak tanımlanmıştır. Bir RNA virüsü olan Canine Distemper virüs; Paramyxoviridae ailesine ve Morbillivirüs genusuna aittir. Sindirim sistemi, solunum sistemi, sinir sistemi gibi vücuttaki sistemleri teker  teker etkisi altına alır. Bu hastalığa, enfekte köpeklerin yanı sıra, doğada bulunan rakun, tilki, kurt ve kokarca gibi vahşi hayvanlarda  sebep olur. 3 ila 6 ay arası genç yavrular, enfeksiyon ve hastalıklara karşı en çok duyarlı olanlardır. Yetişkinlerde , ölüm olasılığı, yavrulara göre oranla daha düşüktür.

Distemper Hastalığının Formları

Hastalığın etkilediği bölgelere bağlı olarak; deri formu, sindirim formu, solunum formu, sinirsel form ve göz formu olmak üzere çeşitli formları vardır.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir ?

hpd
hpd

Genellikle solunum formu ile başlar. Yüksek ateş, gözde kızarıklık ve akıntı,burunda akıntı ve çatlamalar, ve öksürme ve pnömeniye doğru ilerler. Daha sonra sindirim sistemi formunda ishal, kanlı ishal, vücutta su kaybı, kilo kaybı,  kusma görülebilir. Deri formunda, kepeklenme, deri lezyonları vardır. Pati yastıklarında  çatlamalar (hard pad disease) ve nekrozlar görülür. Öldürücü darbe de sinir sistemine virüsün geçmesiyle olur. Kaslarda tikler, (bacak ve yüz kaslarında) hareketlerde koordinasyon bozuklukları, körlük, kısmi yada tam felç gibi belirtiler farklı kombinasyonlarda görülebilir.

Canlı çoğunlukla, başka hastalık etkenlerine karşı da açık konuma geldiğinden, hastalığın teşhisi daha da karmaşık bir hal alabilir.

Distemper Hastalığının Teşhisi nasıl yapılır?

Hastalık etkeni; kan, tükürük salgısı, sümük, konjiktiva, idrar sedimenti, bos, ve  kemik de aranabilir. Qick testler ve Florasan Antikor testiyle teşhis konulabilinir. Hastalık her evresinde testlere pozitif cevap vermeyebilir. O yüzden klinik semptomlar da teşhiste veteriner Hekime çok yardımcı olur.

HEMEN OKUYUN:  Kedilerde Fip Hastalığı (Feline İnfectious Peritonitis)

Hemogram ve Biyokimyasal kan analizi Distemper virüsünün vücuda etkilerini anlamak için faydalı olur. Röntgen, bilhassa akciğerde pnömoninin gelişimini anlamakta gereklidir. Tomoğrafi ve Emar da beyin üzerindeki hasarı görebilmeye yarar.

Gençlik Hastalığında İnkubasyon Süresi

İnkubasyon süresi 1 ila 6 hafta arasıdır. Genellikle 1-4 hafta arasında klinik semptomlar göstermeye başlar.

Distemper ne zaman bulaşıcı hale gelir?

Hastalık semptomları görülmeye başladığından 5 gün öncesinde bulaşıcı hale gelir.

Enfekte köpek ne kadar süre hastalığı yaymaya devam eder?

İyileştikten sonra, 4 ay boyunca daha, hastalığı saçmaya ve bulaştırmaya devam eder.

Gençlik Hastalığının Bulaşma yolları nelerdir?

Distemper etkeni; solunum sekresyonları, burun akıntısı, göz akıntısı, vücudun tüm eksretleriyle (kusma, dışkı, idrar) saçırlır.

Direk ve yakın temasla bulaşma en sık görülen yollardır. Hapşırık ve öksürük de bulaşmaya neden olur. Salya, sümük, dışkı ve konjiktival sıvılarla, temas ve koklanması ile bulaşabilir.

Yeni doğanlarda, hasta anneden, yavrulara da geçer.

Hasta köpeğin; oyuncakları, kafesi ve diğer malzemeleri de hastalığı bulaştırmaya yeterlidir.

Virüs dışarıda ne kadar süre canlı kalır?

Distemper virüsü dışarıda canlı kalmaya dayanıklı değildir. Oda ısısında birkaç saatte ölürler. Islaklık ve soğuk bu sürenin uzamasına sebep olur. Güneş ışınları ve genel dezenfektanlar nötralize etmeye yeterlidir. Ultraviyole ışığa da duyarlıdır.

Gençlik Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kabul edilmiş ve net başarıya ulaşan bir tedavisi yoktur.

Zarar gören sistemlerin semptomatik tedavisi, yoluna gidilir. Hastayı olabildiğince rahatlatmaya yönelik bir tedavi uygulanır. İmmün sistemi detekleyen ilaçlarla vücudun savunması kuvvetlendirilmeye çalışılır.

Köpeklerimizi bu hastalıktan korumanın yolları nelerdir?

En etkili yöntem aşılamadır. Köpeklerin çoğu aşılamaya yeterli immun cevabı verir.

Aşılar ne kadar sürede immun sistemi stimüle eder?

5 aydan büyük köpeklerde 3-5 gün içerisinde oluşur. Bu süre içerisinde eğer virüse maruz kalırsa, hastalığa yakalanabilir ama hastalık daha hafif formda seyreder. Anneden plasenta aracılığıyla antikor geçen 5 aylıktan küçük köpeklerde aşılara yeterli yanıt oluşamayabilir. Bunun nedeni anneden yavruya geçen antikorların, yavrunun kendi immun yanıtının oluşmasından önce, virusları nötralize etmesidir. Bu nedenle aşılar belli aralıklarla, tekrarlanarak, birkaç doz uygulanır. Bazen iki kere karma aşısı yapılmış olsa bile, hastalığa yakalanma riski vardır.

HEMEN OKUYUN:  Corona Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir